Przejdź do głównej zawartości

Nadciśnienie tętnicze - wszystko, co należy o nim wiedzieć

Nadciśnienie tętnicze, zwane chorobą ciśnieniową cechuje się stałym lub okresowym podwyższonym ciśnieniem tętniczym skurczowym i rozkurczowy. Niestety choroba jest zwykle wykrywana przypadkowo na przykład podczas badań kontrolnych lub w sytuacjach zagrażających życiu. Konsekwencje nieleczonego nadciśnienia tętniczego są bardzo poważne w związku z czym warto poznać przyczyny jego powstawania, objawy i sposoby leczenia by odpowiednio reagować na jakikolwiek niepokojące symptomy.


Przyczyny choroby ciśnieniowej


Do tej pory nie określono w sposób jednoznaczny przyczyny nadciśnienia. Przyjmuje się, że czynnikami determinującymi wystąpienie pierwotnej choroby ciśnieniowej jest:

- skłonność genetyczna, 
- otyłość, 
- cukrzyca, 
- zaburzenia nerwicowe i regulacji wyższych ośrodków nerwowych, 
- stres, napięcie psychiczne;
- podwyższone stężenie sodu w surowicy krwi spowodowane dietą bogatą w sól.


Nadciśnienie tętnicze wtórne jest wynikiem innych chorób i schorzeń - np. choroby nerek czy układu krążenia. 

W początkowym okresie choroba ciśnieniowa może przebiegać bezobjawowo i ujawniać się jedynie w określonych sytuacjach, bądź od razu mieć charakter utrwalony. Niemniej jednak wyróżnia się 2 etapy choroby ciśnieniowej:



- okres nadciśnienia chwiejnego - stopień podwyższenia ciśnienia tętniczego wykazujący pewne wahania;

- okres nadciśnienia utrwalonego - stale podwyższone ciśnienie tętnicze (rozkurczowe i skurczowe).

Objawy nadciśnienia tętniczego


Wśród najczęściej występujących objawów choroby ciśnieniowej wymienia się:

- zaburzenia snu;
- nadpobudliwość nerwowa i rozdrażnienie;
- uczucie przemijającego ucisku w głowie (w okolicy skroni i potylicy);
- zawroty głowy;
- szum w uszach;
- miernie podwyższone ciśnienie tętnicze.

W przypadku braku kontroli nadciśnienia tętniczego występuje duże ryzyko powstania sytuacji zagrażających życiu. Może dojść miedzy innymi do obrzęku płuc, niedowładów czy wylewów krwi z naczyń bezpośrednio do mózgu.

Leczenie nadciśnienia


W leczeniu pierwotnej choroby ciśnieniowej ważny jest umiarkowany tryb życia, dieta i regularne przyjmowanie zalecanych przez lekarza leków. Osoby cierpiące na nadciśnienie tętnicze powinny być więc pod stałą kontrolą specjalisty. W związku z czym warto zaufać lekarzom z bogatym doświadczeniem, którzy podejmą właściwe leczenie dostosowane do indywidualnych możliwości i potrzeb pacjenta. Klinika CM PROMED specjalizuje się między innymi w leczeniu nadciśnienia. 20-letnie doświadczenie kliniki jest gwarancją najwyższej jakości specjalistycznej opieki medycznej.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Piękna i zdrowa skóra

Dbanie o siebie nie jest łatwym zadaniem. Z jednej strony wiemy, że nie wyglądamy najlepiej, ale z drugiej strony na nic nie ma czasu. Chcemy wyglądać pięknie, dlatego stosujemy przeróżne kremy, ale czy to jest skuteczne?  Na pewno trzeba dobrać dla swojej, który takie kremy, które nie zaszkodzą, a pomogą, a o tym często zapominamy. Nam przecież chodzi o polepszenie wyglądu, a jeśli krem będzie źle dobrany to może powodować różnego rodzaju uczulenia. Wtedy dopiero zaczną się nasze problemy, dlatego nie można sobie na to pozwolić. Musimy starać się wybierać to, co najlepsze i pochodzące od bardzo znanych producentów. W ten sposób to ryzyko aromatycznie się zmniejsza, a nam na pewno na tym zależy.  Jeśli podajemy się różnym liftingom to też trzeba być bardzo ostrożnym. Nie wszystko jest dla nas, dlatego trzeba szukać takich metod, które są nowoczesne, ale też, które nie mają skutków ubocznych. Wtedy wiemy, że po przeprowadzeniu takiego zabiegu będziemy wyglądały bardzo dobrze. D

Dbamy o nasze włosy

Dbanie o włosy to zdrowie i uroda w jednym, dlatego trzeba będzie wiedzieć, na co konkretnie postawić żeby na tym zyskać. Często do mycia włosów podchodzimy w zły sposób i nie zastanawiamy się jak ma to wszystko wyglądać.  W zależności od tego, jakie mamy włosy takie stosujemy szampony. Osoba, która ma włosy suche musi stosować szampon z odpowiednimi składnikami, które z kolei nie pasują do włosów tłustych. To wszystko ma bardzo duże znaczenie i trzeba o tym pamiętać. Osoby, które nie mają problemów z przetłuszczającymi się włosami mogą je myć raz na tydzień i będą cały czas wyglądały bardzo dobrze. W przypadku osób, którym włosy się przetłuszczają, co można ciekawego doradzić? Jeśli mamy włosy tłuste to, co wtedy robimy? Myjemy je codziennie i właśnie to powoduje, że wyglądają jeszcze gorzej. To, dlatego trzeba z tym przystopować i trzeba włosy myć dwa razy w tygodniu. Używając do tego specjalnych szamponów. Na szampony wydajemy dużo pieniędzy, bo to nam się opłaca. Jeśli wyda